Historia internetu w Polsce

1 min zajmie Ci przeczytanie tego artykułu

0
Historia internetu w Polsce

Czy wyobrażasz sobie życie bez Internetu? Nie? Spokojnie, nie tylko Ty tak odpowiedziałaś. Wynalazek ten powstał stosunkowo niedawno, aczkolwiek w mgnieniu oka odmienił on oblicze całego świat. Internet zbliża ludzi, jest kopalnią wiedzy, a przede wszystkim stwarza olbrzymie możliwości. Czy nasz jednak jego historię?

Polskie korzenie Internetu

Początki Internetu sięgają wczesnych 60. ubiegłego stulecia. To właśnie wtedy amerykański informatyk, o polskich korzeniach – Paul Baran, po raz pierwszy w historii ludzkości stworzył koncepcję cyfrowej transmisji danych. Zrobił to na polecenie Amerykańskich Sił Zbrojnych, a jego wynalazek miała posłużyć jako broń w trakcie ewentualnej III wojny światowej. Dopiero w 1964 roku stworzono tzw. ARPANET, który został uznany za przodka dzisiejszego Internetu.

Internet w Polsce

Pierwsze historyczne użycie Internetu w Polsce miało miejsce już w 1987 roku. Jednak za początek istnienia całej sieci internetowej w naszym kraju uważa się rok 1991. To właśnie wtedy jen z pracowników Wydziału Fizyki na UW wysłał pierwszego w historii Polski maila. Już 5 lat później Telekomunikacja Polska uruchomiła specjalny numer, za pomocą którego można było podłączyć się do sieci. Dziś Internet gości już w milionach polskich domów, a jego użytkowników z każdym kolejnym rokiem przybywa.


Podoba ci się? Podziel się z przyjaciółmi!
0

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Robert Kwiatkowski
Zagorzały fanatyk gier MMORPG. Na co dzień zajmuje się marketingiem, a od czasu do czasu napiszę publikacje na portalu. Nie obce są mu tematy związane z informatyką, absolwent studiów ekonomicznych.